Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Jak odpowietrzyć grzejnik?

środa, 4 maj 2022

Sezon grzewczy w pełni, a grzejniki są jedynie letnie? Najczęstszą przyczyną tego powszechnego problemu jest ich zapowietrzenie. Gdy zamiast wody we wnętrzu kaloryfera zgromadzi się powietrze, pozostanie on zimny nawet wówczas, gdy rozkręcimy zawór, zwiększając temperaturę grzania do maksimum. Na szczęście odpowietrzanie grzejników nie jest trudne i nie wymaga pomocy hydraulika.

Grzejnik z odpowietrznikiem ręcznym

Problem z zapowietrzaniem pojawia się niemal wyłącznie w starszej generacji kaloryferów wodnych wyposażonych w odpowietrznik ręczny. Nowoczesne grzejniki wyposażone są w odpowietrzniki automatyczne, które minimalizują ryzyko ewentualnych problemów. Kaloryfery starszego typu mogą być wyposażone w różne rodzaje odpowietrzników. Najczęściej są one montowane na stałe i mają kształt charakterystycznego grzybka. Do odpowietrzenia wystarczy zwykły śrubokręt. W niektórych modelach kaloryferów stosuje się specjalne kluczyki. Grzybek wystarczy przekręcić i poczekać, aż ciśnienie wody w instalacji centralnego ogrzewania wypchnie nadmiar powietrza znajdującego się we wnętrzu grzejnika. Taką procedurę najlepiej wykonywać przy wystudzonym grzejniku. Największą skuteczność uzyskamy wówczas, gdy mamy możliwość chwilowego zwiększenia ciśnienia wody w instalacji do przynajmniej 1,3 atmosfery. Przed odpowietrzaniem grzejnika pod zaworem warto ustawić wiaderko lub miskę. Dzięki temu ryzyko przypadkowego zalania podłogi będzie mniejsze.

Zabieg odpowietrzania grzejników najlepiej wykonać przed sezonem grzewczym. Warto pamiętać, że zapowietrzone kaloryfery wodne rdzewieją od środka i przez to szybciej się niszczą.

Ada

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen