środa, 9 marzec 2022
Twarde osady z kamienia nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale z czasem mogą zacząć się kruszyć i mieszać z wodą. Wówczas na dnie szklanki z wodą dostrzeżesz drobne płatki i osady. Jeśli chcesz się pozbyć kamienia, możesz sięgnąć po chemiczny odkamieniacz z marketu, skorzystać z octu spirytusowego lub kwasku cytrynowego.
Kamień w czajniku to nic innego jak naturalne osady mineralne, głównie sole magnezu i wapnia, które pod wpływem wrzenia wody wytrącają się z niej i łączą z metalowymi lub plastikowymi elementami czajnika. Najczęściej gromadzą się na dnie czajnika tradycyjnego, a także na grzałce i okolicach wlewu czajnika elektrycznego. Niestety szorowanie w tym przypadku niewiele pomoże. Wiązania są silne i ręczne usunięcie kamiennych osadów jest trudne. Zdecydowanie wygodniejszym sposobem na pozbycie się kamienia jest jego chemiczne rozpuszczenie. Ocet spirytusowy sprawdza się w tej roli wręcz znakomicie. Wystarczy nalać szklankę octu i wody do czajnika, zagotować i odstawić na około godzinę. Po tym czasie kamień powinien się rozpuścić. Jeśli jednorazowy zabieg nie pomógł, warto go powtórzyć. Niestety kąpiel w occie sprawia, że wnętrze czajnika nieprzyjemnie pachnie. W związku z tym po zabiegu odkamieniania octem wnętrze czajnika należy dokładnie umyć i pierwszą przegotowaną w nim wodę wylać do zlewu.
Jeśli nie lubisz drażniącego zapachu octu i nie chcesz się męczyć z wyparzaniem czajnika po jego odkamienieniu, zastąp ocet kwaskiem cytrynowym. Wsyp saszetkę (20 g) kwasku do czajnika z wodą i zagotuj, a następnie odstaw na około 2 godziny. Kamień powinien puścić. Wówczas wnętrze czajnika wystarczy intensywnie przepłukać wodą i gotowe.
Ada
Zapisz się na newsletter i odbierz KUPON RABATOWY WYSOKOŚCI 5% na zakupy