Szanowni Państwo, w dniach od 20 grudnia 2024 do 6 stycznia 2025 w naszym sklepie trwać będzie przerwa w pracy (przerwa świąteczna i przerwa na inwentaryzację), dlatego w tym okresie nie będziemy mogli zrealizować żadnych zamówień. Wszystkie zakupy dokonane w tym czasie będą wysłane od 7 stycznia 2025 według kolejności złożenia. Przepraszamy za wszystkie utrudnienia. Zespół Clineo.pl
piątek, 8 październik 2021
Podstawową metodą wydłużenia czasu przydatności domowych przetworów do spożycia jest ich pasteryzacja oraz umiejętne przechowywanie. Odpowiednie przygotowane słoiki z korniszonami czy kiszonkami, owocowymi kompotami i dżemami, a także domowe konserwy mięsne zachowają trwałość przez wiele miesięcy, a nawet lat.
To najpopularniejsza technika konserwacji produktów spożywczych polegająca na ich podgrzaniu w celu zniszczenia znajdujących się w nich drobnoustrojów odpowiedzialnych za psucie się żywności. W warunkach domowych pasteryzacja polega zwykle na gotowaniu zakręconych słoików z dowolnym rodzajem przetworu przez określony czas, najlepiej na wolnym ogniu – by słoiki nie popękały. Ewentualnie słoiki z przetworami można umieścić w rozgrzanym piekarniku na godzinę lub nieco dłużej – to polecana metoda pasteryzacji przetworów mięsnych, czyli popularnych domowych konserw. Skuteczna pasteryzacja musi wiązać się z zastosowaniem szczelnego pojemnika. Dlatego słoiki powinny być dobrze zakręcone, dzięki czemu znajdujący się w nich produkt nie będzie miał dostępu do powietrza i się nie zepsuje – kiszonki nie wymagają pasteryzacji, ale również one nie powinny mieć dostępu do powietrza.
Jeśli nie chcesz tracić czasu na pasteryzację domowych dżemów, konfitur czy powideł, gorącą owocową pulpę nałóż do wyparzonych chwilę wcześniej słoików i dokładnie zakręć, a następnie obróć do góry dnem. Dzięki temu nakrętka powinna złapać i domowy dżem nie będzie wymagał dodatkowej pasteryzacji.
Ada
Zapisz się na newsletter i odbierz KUPON RABATOWY WYSOKOŚCI 5% na zakupy