Poniedziałek, 31 maj 2021
Ze względu na ryzyko zachorowania na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu, przed wyjściem do lasu, parku lub na łąkę, zwłaszcza w okresie od wiosny do jesieni, warto stosować środki zmniejszające ryzyko ugryzienia przez kleszcze. Na rynku znajdziemy mnóstwo preparatów, które mają odstraszać te pajęczaki, ale skuteczność ich działania bywa różna. Oczywiście istnieją również domowe sposoby na odstraszanie kleszczy, ale najlepszą metodą jest profilaktyka, czyli stosowanie odpowiedniej odzieży.
Wychodząc do lasu lub na łąkę zakładamy buty z pełną cholewą, skarpety osłaniające staw skokowy i spodnie z długą nogawką, najlepiej ze ściągaczem. Dobrze jest również założyć na siebie koszulę z długim rękawem lub bluzę z kapturem. Tak zabezpieczeni jesteśmy zdecydowanie mniej narażeni na ugryzienia kleszczy niż wówczas, gdy ubierzemy sandały, krótkie szorty i zwykły t-shirt. Stosowanie ciepłej odzieży latem jest niestety mało wygodne, w związku z czym w okresie wakacyjnym warto sięgać po naturalne, ewentualnie chemiczne odstraszacze na kleszcze.
Do naturalnych preparatów, które mogą pomóc w odstraszeniu kleszczy, zalicza się przede wszystkim intensywnie pachnące olejki eteryczne, w tym olejek lawendowy, goździkowy, z drzewa herbacianego, trawy cytrynowej, tymiankowy czy szałwiowy. Olejki można rozcieńczać, dzięki czemu starczą na dłużej i można spryskać nimi większą powierzchnię ciała. Prócz domowych środków, do walki z kleszczami wykorzystać może także specjalne preparaty na kleszcze w sprayu. To zwykle środki biobójcze, skuteczne w walce nie tylko z kleszczami, ale także z uciążliwymi komarami czy muszkami.
Ada
Zapisz się na newsletter i odbierz KUPON RABATOWY WYSOKOŚCI 5% na zakupy