wtorek, 16 czerwiec 2020
Piękny i zadbany ogród to marzenie każdego, kto dysponuje choćby skrawkiem własnej ziemi – czy to przy domu, czy w ogródku działkowym. A wizja pięknego ogrodu nierozerwalnie łączy się z kolorowymi i pachnącymi kwiatami na rabatkach i krzewach. Jak o nie dbać, by cieszyły oko jak najdłużej? Przede wszystkim musimy zadbać o: odpowiednie nawozy w płynie, w pałeczkach oraz harmonogram czynności pielęgnacyjnych.
By nasze rośliny i kwiaty ogrodowe cieszyły się dobrym zdrowiem, a my – ich pięknem i zapachem, musimy pamiętać o kilku, wydawałoby się oczywistych, czynnościach. Są to:
Podlewanie kwiatów jest czynnością podstawową, o której należy pamiętać – szczególnie wtedy, kiedy na dworze panuje skwar i susza. Podlewać należy tylko rano lub wieczorem, kiedy promienie słońca nie są tak silne, by spowodować oparzenia mokrych liści. Najlepiej, jeśli woda będzie miała temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia. Strumień nie powinien być zbyt silny, ale z kolei musimy zadbać, by było jej na tyle dużo, żeby przeniknęła przez górną warstwę gleby i przedostała się do głównego systemu korzeniowego.
Prawidłowe nawożenie jest podstawą zdrowia naszych roślin ogrodowych. Niezwykle popularne są nawozy w płynie, które dostarczają kwiatom wszystkich, niezbędnych składników odżywczych. Ważne jest, by stosować je zgodnie z instrukcją od producenta. Zbyt duża dawka nawozu może roślinom zaszkodzić, a zbyt mała nie zapewni wystarczających efektów. Stosujmy preparat odpowiedni dla naszych kwiatów.
Na rynku są dostępne specjalne środki dla surfinii, róż czy storczyków. Różnią się od siebie stężeniem składników odżywczych: azotu, fosforu czy potasu. Dla osób, które chcą uniknąć częstego nawożenia oraz ryzyka popełnienia błędu w dawkowaniu, lepszym rozwiązaniem jest użycie pałeczek nawozowych. Bardzo popularne są nawozy uniwersalne do roślin kwitnących, które zawierają zwiększoną ilość potasu i fosforu. Dzięki tym składnikom kwitnienie jest długotrwałe i obfite.
Nie możemy zapomnieć o innych czynnościach pielęgnacyjnych, które wykonujemy znacznie rzadziej. Mowa tu o odchwaszczaniu, które trzeba wykonywać zawsze przed wsadzeniem nowej sadzonki do ziemi oraz wtedy, kiedy chwasty pojawią się w nadmiarze. Dzięki temu zmniejszymy liczbę roślin, które zabiorą naszym kwiatom substancje odżywcze z gleby. By przedłużyć okres kwitnienia, warto także usuwać zwiędnięte już kwiatostany, zanim powstaną zalążki nasion. Stymulujemy wtedy rośliny do dalszego tworzenia pąków kwiatowych. Sprawdzajmy regularnie, czy nie zostały zainfekowane chorobami lub szkodnikami. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa wyleczenia.
Prawidłowa pielęgnacja kwiatów sprawia, że będziemy cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem przez całą wiosnę i lato. Pamiętajmy o zakupie nawozów w płynie, regularnym podlewaniu i dbaniu o dobrą kondycję roślin. Odwdzięczą się nam pięknymi kolorami przez długi czas.
Zapisz się na newsletter i odbierz KUPON RABATOWY WYSOKOŚCI 5% na zakupy