Jak zaplanować sprzątanie domu? Krok drugi: sprzątanie kuchni i łazienki
Jak zaplanować sprzątanie domu? Krok drugi: sprzątanie kuchni i łazienki
czwartek, 28 listopad 2019
Jak zaplanować sprzątanie domu? Krok drugi: sprzątanie kuchni i łazienki
Z reguły posprzątanie kuchni i łazienki przyprawia nas o siódme poty. Wystarczy chwila nieuwagi, by w tych dwóch pomieszczeniach zapanował trudny do ogarnięcia nieład. Dlatego nie warto tego odkładać na ostatnią chwilę. Zadbajmy wcześniej o czystość kuchni i łazienki, a tuż przed przyjściem gości wystarczy przetrzeć zanieczyszczone powierzchnie mokrą szmatką.
Sprzątanie łazienki – jak się do tego zabrać?
Posprzątanie łazienki składa się z kilku etapów i wymaga wyczyszczenia wielu elementów, w tym:
Posprzątanie kuchni i łazienki wcale nie musi być trudne i męczące. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią chemię, która ułatwia wykonywanie domowych porządków. Koniec z uciążliwym szorowaniem i resztkami zabrudzeń, których usunięcie staje się coraz trudniejsze z dnia na dzień. Niech czystość zapanuje w naszych mieszkaniach!
Większość sprzętów AGD, które mają kontakt z wodą, powinny zostać odkamienione. Kuchenkę warto umyć delikatnym mleczkiem i gąbką, które nie porysują powierzchni. Są także specjalne środki do czyszczenia płyt ceramicznych i indukcyjnych. Blaty także wymagają wyczyszczenia za pomocą pianki lub mleczka. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie chusteczek do pielęgnacji powierzchni ceramicznych. Są proste w użyciu i możemy je stosować w dowolnie wybranym przez nas momencie – nawet w trakcie gotowania, jeśli cokolwiek nam się rozleje na blat lub kuchenkę.
Sprzątanie kuchni także powinno przebiegać wieloetapowo. Największą zmorą jest z pewnością umycie piekarnika i mikrofalówki. Przypalone resztki jedzenia, tłuszcz i węgiel to najczęściej spotykane zabrudzenia, które są także trudne do usunięcia. Konieczne jest zastosowanie bardzo silnego środka czyszczącego. Utrzymanie czystości w lodówkach i zamrażalnikach także wymaga od nas zastosowania dedykowanego w tym celu preparatu, który nie pozostawia długotrwałego zapachu, dzięki czemu z urządzenia będziemy mogli korzystać niemal od razu po jego wyczyszczeniu. Pamiętajmy jednak, że do pozostałych powierzchni lepiej jest zastosować delikatniejszą chemię, która nie zniszczy laminatów.
Sprzątanie łazienki musi wiązać się z odpowiednią dezynfekcją wszystkich urządzeń sanitarnych oraz powierzchni w pomieszczeniu. Dotyczy to głównie toalet, ale nie tylko. Bardzo często zapominamy o porządnym wyczyszczeniu kafelek oraz fug, w których osadzają się: brud, zarazki, a nawet zalążki pleśni. Warto więc zastosować specjalny środek do czyszczenia fug, który jest dostępny również w formie wygodnego sprayu. Na koniec sprzątania, użyjmy płynu do mycia łazienek, który pozostawi przyjemny zapach we wnętrzu przez długi czas.
Pozbycie się kamienia i brudu wymaga zastosowania odpowiedniej chemii gospodarczej, która rozpuści zabrudzenia i przywróci ceramice sanitarnej połysk. Osady z mydła na kabinach prysznicowych, wannach i umywalkach mogą być kłopotliwe do usunięcia. By uniknąć męczącego szorowania, warto zastosować specjalną, aktywną pianę czyszczącą – na przykład Cillit Bang.